SavunmaSanatları Çalışarak Kendiniz Hakkında Öğreneceğiniz 5 Şey


İki günü bir olan zarardadır.

Savunma sanatları sadece kendinizi korumayı öğrenmekle sınırlı olmayan bir öğretidir. Savunma sanatı çalışarak kendiniz hakkında bilmediğiniz pek çok hususla karşılaşır ve kendinizi (zayıf ve güçlü yanlarınızla) daha yakından tanıma imkanı bulurken, aynı zamanda kendinizle bir bütün olarak barışırsınız. Zayıf olan yanlarınızı farketmek, güçlendirebilmenin ilk adımıdır. Zira, teşhis koymadan doğru bir tedaviye başlanmaz. Aynı şekilde, güçlü yanlarınızı da daha iyi tanıdıkça, sadece bu yanlarınızı daha da güçlendirmenin yollarını aranmaz, aynı zamanda zayıf kaldığımız yönlerimizi güçlü yönlerimizle destekleyerek, toplam bir güç elde edilir.

Siz farketseniz de etmesenizde, dojonun duvarları arasında paha biçilmez değerde dersler öğrenmektesiniz. Biz de burada bu derslerden sadece 5 tanesi üzerinde duracağız.

1) Zihniniz bedeninizden çok daha önce pes eder

Yerde savunma ATILIM WingTsun®’un önemli bir bölümüdür. Sadece kendini koruma değil, hayatta düşşen bile mücadelenin devamlılığı ve tekrar ayağa kalkmanın önemini vurgularken, aynı zamanda gerekirse mücadeleye yerde de devam edilebilieceğini en iyi şekilde öğretir.

Hepimiz bu duyguyu kesinlikle yaşamışızdır. Belki dersin bitimine 5 dakika kala veya sparring bölümünün bir anında “artık yeter, daha fazla yapamayacağım” düşüncesini iliklerinize kadar hissetmişsinizdir. İlk önce pes eder, bu noktada çabalamayı bırakır ve daha sonrasında kendinizi pelte gibi hissedersiniz. İşte bu an aslında bedeniniz değil, zihninizin tükendiğini hissettiğiniz andır. Zihin “ben tükendim dediğinde” beden sadece zihnin bu kararına göre kendini salar ve siz de bedensel olarak bitmiş olduğunuz gibi bir hisse kapılırsınız.

Ancak, zaman ilerledikçe ve zihninizi doğru biçimde şartladığınızda “bittim” dediğiniz anda bile devam edebildiğinizi görürsünüz. Sonuç olarak bedeniniz, zihniniz “Devam et!” dediği sürece devam edebilecek kapasiteye sahiptir. Savunma sanatları çalışmak, ilk önce “bittim” dediğiniz anda bile zihninize devam etmeyi öğretir. Zihniniz devam etme kararlılığına ulaştıkça ve sınırlarını her yeni dersle biraz daha ilerlettikçe, bedeninizin de sınırlarının geliştiğini göreceksiniz.

Gelişme dediğimiz evre, bittim dediğiniz anda devam edebildiğiniz ölçüde olur. Bu nedenle, gelişmek isteniyorsa bittim dediğiniz noktay kadar gelip, bu noktadan itibaren de durmadan devam edebilmeniz gerekir. Kolaylıkla yapabildiğiniz evre gelişme gerektirmeyen evredir.

Fakat, kendinizi iyi tanımalısınız. Sınırları zorlamak adına kendinizi sakatlayacak davranışlardan uzak durmak önemlidir. Yorgunluk ve bitmişlik-tükenmişlik hissiyle, vücudun anatomik olarak sakatlanma limitlerini ayırd ederek devam etmeli, sakatlık olma ihtimalinde “dur” demeyi bilmelidir.

2) Asla her zaman doğru veya yanlış değilsiniz, aslında kimse değil

Saldırı her mesafede olabileceği için ATILIM WingTsun®’da diz-dirsek uygulamaları önemli bir yer tutar.

Hayatta her şeyde olduğu gibi, savunma sanatlarında da bir şeyi yapmanın bir kaç alternatif yolu olabilir. Aynı teknikle ilgili aynı sonuca götüren bir kaç farklı yorumla karşılaşmak her zaman mümkündür. Bu nedenle, herhangi bir tekniğin belirli bir varyasyonunu yapmakla veya bir kombinasyonda küçük değişiklikler yaparak asla %100 doğru veya yanlış olmazsınız.

Savunma sanatları yolculuğunu